Budva’ya Nasıl Gidilir 2021 |Budva Nerede ve Hangi Ülkede?

Budva'ya nasıl gidilir?
Budva'ya nasıl gidilir?

Budva, Karadağ’ın şirin bir tatil beldesidir. Yerleşik nüfusu 15 bin olan Budva’nın, yaz aylarında nüfusu 2 milyona kadar çıkmaktadır. Yerleşik nüfusun yarısı Sırplar’dan diğer yarısı da Karadağlılar’dan oluşmaktadır. Budva’nın tarihi yaklaşık 3500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Tarihte çoğu zaman el değişmiştir. Bir dönem Osmanlı Devleti’nin himayesine girip tekrar Venedikliler’e verilmiştir. Toplam 17 plajı olan Budva’nın; Mogren Beach ve Slonvenska Beach adında iki ünlü plajı vardır.Ş imdi size Budva’ya nasıl gidilir, nasıl gidebilirsiniz bütün seçenekleri aktaracağım.

 

Okuyunuz: Tivat nerede, Nasıl Gidilir?

 

Budva’ya Nasıl Gidilir?

Budva Nasıl Bir Yer
Budva Nasıl Bir Yer

Budva da havalimanı olmadığı için direkt uçakla gitme şansınız yoktur. En yakın havalimanı Tivat ve Podgorica şehrindedir. Tabi fiyat olarak karşınıza bir takım farklılıklar çıkacak.

Yazının devamında  bunların hepsini anlatıcam sizlere. Ancak bir de gemi ile gelme şansınız var. Büyük Cruise gemileri. O seçeneği pek tavsiye etmesem de ufakta olsa aklınızda yer edinmesi açısından bahsedicem. Budava’ya nasıl gidilir sorunuzun cevabını maddeler halinde sıralıycam size.

Budva'ya nasıl gidilir
Budva’ya nasıl gidilir

1-Podgorica’dan Budva’ya Gitmek

Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya her gün uçak seferi düzenlemektedir. İstanbul ile Podgorica arası ortalama 1 saat 45 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları ise  ortalama  750(kış)-1400(yaz) değişiyor. Tabi diğer balkan ülkelerine göre fiyatlar yüksek. Daha ucuza nasıl gidebileceğinizden yazının sonunda bahsedicem size. Podgorica hava limanında indikten sonra şehir otogarına geçmeniz gerekiyor. Otorgar ile Hava limanı birbirine çok yakın diyebilirim. Taksiye bindiğiniz zaman, 4 Euro’ya 10 dakika içerisinde otogarda olursunuz. Podgorica’dan Budva ya giden her saat başı otobüs seferleri bulabilirsiniz. Yazın bu seferlerin yarım saatte bir olduğu dahi oluyor. Podgorica-Budva arası 75 km. Otobüs ücreti ise kişi başı 5 euro. Bagajınızı vermek isterseniz muavin 1 Euro ek ücret talep ediyor. Yok vermek istemiyorum dersenizd e emin olun muavin çok ısrar etmeyecektir. Çoğu zaman bagaj parası ödemedim diyebilirim. Yaklaşık 1 saat içinde Budva terminalinde inmiş olursunuz. Budva terminalinden, merkeze yani Old Town’a yürüyerek 15 dakikada gidersiniz rahatlıkla.

2-Tivat’dan Budva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Tivat’a çok ender uçak seferleri düzenleniyor. Büyük ihtimal buna denk gelmezsiniz. Çoğu uçuş aktarmalı olarak yapılmaktadır.Bilet fiyatları ise Podgorica’ya göre çok yüksek. Ben bu seçeneği pek tavsiye etmiyorum, ama yine de anlatayım.

Tivat da indiğiniz zaman isterseniz taksi ile 15 euro’ya budva’ya geçebilirsiniz. Tivat, Budva arası yaklaşık 25 km.Ya da otogora geçip 4 euro karşılığında Tivtat, terminalinden Budva Terminaline yarım saatte gidebilirsiniz. Ancak otobüs seferleri ortalama 2 saatte bir yapılmaktadır.

Budva’ya En Uygun Nasıl Gidilir?

En uygun şekilde Budva’ya nasıl gidilir ondan bahsedeyim size. Ancak biraz yorulacaksınız ve minimum 8 saattiniz otobüste geçecek. Tabi bunun karşığında 500 TL ye kadar tasarruf sağlayacaksınız. Daha uygun bir şekilde Budva’ya gitmek istiyorsanız, çevre ülkelerden geçiş yapmanız gerekiyor. Size bahsedeceğim çevre ülkeler, uçak biletinin ucuz olduğu ve Vize istemeyen Kosova, Bosna Hersek ve Arnavutluk.

Budva'ya nasıl gidilir?
Budva’ya nasıl gidilir?

 

Bosna Hersek, Saraybosna’dan Budva’ya Gitmek

İstanbul-Saraybosna gidiş dönüş biletlerini yaz aylarında ortalama 600 TL, kış aylarında ise 300 TL ye kadar bulabilirsiniz. Saraybosna hava limanında indiğiniz zaman taksiyle 6 Euro’ya otogara geçmeniz gerekiyor. Saraybosna’dan  Budva’ya günde 2 sefer bulabilirsiniz. Sefer saatlerine busticket4.me adresinden bakmanızı tavsiye ederim. Zira bu firmanın hemen hemen bütün otogarlarda şubesi var. Saraybosna, Budva  biletini  en son 26 euro’ya almıştım. Bir değişiklik olduğunu tahmin etmiyorum. Yolculuk ise yaklaşık 8 saat sürüyor. Balkanlarda ülkeler arası otobüsle belki 20 defa seyehat etmişimdir. Kliması olmayan otobüse denk gelmediğimi belirteyim size. Sadece aralıklı olarak çalıştırıyorlar.

Kosova’dan Karadağ Budvaya Gitmek

İstanbul-Priştine gidiş dönüş uçak bileti fiyatları Saraybosna ile aynı diyebilirim.Belki 30-40 lira daha ucuza bulabilirsiniz. Priştine de indiğiniz zaman hava limanında taksiler sizi bekliyor olacak.Otogara taksi ile geçmeniz gerekiyor. Otobüsle gidebilir miyim derseniz çok ender sefer düzenleniyor. Otobüsler nereden kalkıyor onu dahi cevaplayacak kimse bulamazsınız. Hava limanında çalışanlar dahi size otobüs seferi olmadığından bahsediyor. Bende taksi ile şansımı denemiştim. Taksi şöförleri kapıyı 20 euro dan açıyorlar ilk. Güzel öldürücü bir pazarlık yaparsanız 12 euro’ya kadar düşürebilirsiniz. Priştine’den Karadağ’a günde sadece 1 kere otobüs seferi yapılmaktadır. O da ben haziran ayında gitmiştim sadece akşam 19:00 gibi mevcut. Yolculuk ise yaklaşık 11 saat sürüyor.Tivat’a kadar gidebilirsiniz. Bilet fiyatı ise 25 euro vermiştim.1 euro da ek bagaj parası verdim.Bu şekilde rahatlıkla Budva’ya gidebilirsiniz.

 

### Önemli Not: Karadağ’a otobüsle geçerken hangi ülkeden geçerseniz geçin, Türk olduğunuz için sınırda sıkıntı yaşayacaksınız.Çoğu defa otobüsten indirdiler ve sorguya çektiler.Türkler hariç hiç bir ülkenin vatandaşını otobüsten indirip sorguya çektiklerini hatırlamıyorum.Ama içiniz rahat olsun.Hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.Sadece polisler rüşvet almak için blöf yapıyorlar.Benle aynı otobüste bulunan Türklerin nerdeyse %90’ı adam başı 5-10 euro rüşvet verdiler her defasında.Ben bir kere bile olsun vermedim.Nasıl diyceksiniz anlatayım.

Bir kere Karadağ bizden vize istemiyor.Eğer sıkıntılı bir durumunuz yok ise polis hiç bir şekilde sizin sınırı geçmenize engel olamaz.Bir keresinde artık dayanamadı polis ve açık açık rüşvet istedi.Tabi bunu yaparken kameraların önünde değilde içeri çağırıyorlar sizi.İçeri geçtim ve 10 euro talep etti.Veremeyeceğimi söyledim.O zaman geçemezsin dediler.Bende Türk vatandaşıyım ve vizesiz geçiş hakkımın olduğunu söyledim.Beni konsolosluğa bırakın o zaman dedim, onlara şikayet edicem.Şimdi blöf tutmadı tabi.Beni orda bekletseler yemeğimi, çayı mı, çorba mı karşılamak zorundalar.Benimle ilgilenmeleri ve konsolosluğa kadar bırakmaları gerek.Benim onları şikayet etmem de başlarını ağrıtıcak tabi.Maksimum 10 dakika dayandılar ve tamam geçebilirsiniz dediler.Yani tamamen rüşvet almak için blöf organizasyonu.Dediğim gibi rahat olun ve hiç bir sıkıntı yaşamadan paşalar gibi sınırdan geçeceğinize emin olun.

Arnavutluk, Tiran’dan Karadağ, Budva’ya Gitmek

Budva’ya nasıl gidilir diyenler için ucuz ama en zor olan yöntemdir diyebilirim.İstanbul-Tiran arası uçak biletleri ucuz.Onda bir sıkıntı yaşamazsınız.Ama gelin görün ki, Tiran ile Karadağ arasında direk otobüs seferi yok.Mutlaka Tiran’dan İşkodra’ya, ordan da Uljin’e geçmeniz gerekiyor.Uljin’den sonra da Karadağ da nereye isterseniz rahatlıkla geçersiniz.Eğer bir gezi rotası yapmadıysanız, bu zahmete değmez diyorum ve tavsiye etmiyorum.

 

Sırbistan Belgrad’tan Karadağ Budva’ya Gitmek

İstanbul-Sırbistan biletleri Saraybosna ve Kosova’ya göre pahalı, ama Podgorica’ya göre ucuz olur genelde.Belki bir tur rotanız vardır.Ona göre anlatayım size yine de.Belgrad’tan Budva’ya geçmek istiyorsanız 2 seçeneğiniz var.Birincisi tren kullanabilirsiniz.İkinci seçenek olarakta otobüs.Tren bileti 22 euro, Otobüs bileti ise 26 euro.Tren, otobüse göre 2 saat daha geç gidiyor, ortalama 13 saat sürüyor yolculuk.Ancak bu kısma dikkat edin, Budva da tren istasyonu yok, yani demiryolu yok.Tren ile Podgorica’ya, Bar’a kadar gidebilirsiniz.Ondan sonra tekrar otobüs’e binmeniz gerekiyor.O yüzden tren yolculuğunu unutun derim.Zaten Belgrad tren istasyonuna gittiğiniz zaman gördüğünüz tipler hiç hoşunuza gitmeyecek.En iyisi size tavsiyem otobüsle rahat rahat gidin.Üstelik günde 4-5 tane otobüs seferi bulabilirsiniz.

 

Cruise Gemileriyle Budva’ya Gitmek

Budva’ya nasıl gidilir sorunuzun cevabını Cruise gemileri ile verebilirim.Ancak bana göre hiç eğlenceli bir yolculuk olarak gözükmüyor diyebilirim.ilk olarak yolculuk uçağa göre çok uzun sürmektedir.İstanbul’dan otobüsle bile gitseniz daha kısa.İçinde bulunan yolcuların yaş ortalması ise 70. Bir tek yemek konusunda şans yüzünüze gülebilir.Başka olumlu bir yanını göremedim.Fiyatlar ise çok ucuz.Tur firmalarında 400 euro dan aşağı bişey bulamazsınız.

 

Not2: Otobüs seferleri ile ilgili Balkanviator firmasını da inceleyebilirsiniz.Yalnız bu firma gönüllü olarak oluşturulmuş, bilgi verme amaçlı bir sitedir. Yani güncellenmemiş fiyatlar ile de karşılaşabilirsiniz.Bu nedenle Busticket4 online bilet satışı yaptığı için daha güvenilir bir site.

Okuyunuz: Podgoraca Gece Hayatı

Budva Nerede Kalıyor

Budva Akdeniz, baltık kıyısında yer almaktadır. Karadağ’ın kıyı şehirlerinden birisi. Aynı zamanda Hırvatistan’a da çok yakın bir şehirdir. Ancak Hırvatistan vize istediği için bu seçenekten bahsetmedim size. Budva; Podgorica’ya 75 km, Kotor’a 15 km, Tivat’a 25 km mesafededir. İnsanlar Budva’ya Küçük Dubrovnik diye seslenir. Old Town’ın daha büyük versiyonunun Dubrovnikte olmasından böyle denir.Budva aynı zamanda İtalya’ya da yakındır. İtalyanlar genelde feribot ile Karadağ Bar’a geçip, ordan Budva’ya gelmektedirler.

Budva’ya nasıl gidilir, Budva nerede ve hangi ülkede? sorusunu elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Aklınıza takılan sorular olursa yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

1 geri izleme / bildirim

  1. Tivat Nerede, Nasıl Gidilir? Tivat Gezilecek Yerler 2022

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*