Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek

Çocuğu telefondan vazgeçirmek

Özellikle son yıllarda artan teknolojik gelişmeler kapsamında telefon kullanma yaşı neredeyse bebeklik dönemlerine kadar inmiş durumdadır. Ancak gün içerisinde sürekli olarak telefon ile vakit geçiren çocukların duyuşsal, psikomotor veya bilişsel gelişimleri desteklenmemekte ve bu nedenle modern dünyanın en çok rastlanan rahatsızlıkları arasında yer alan konuşma güçlüğü, asosyallik, fiziksel anlamda zayıflık veya empati kuramama durumları çocuklarda oldukça sık rastlanır hale gelmiştir.

Bu durumda günümüz ebeveynleri tarafından çocuğu telefondan vazgeçirmek için uygulanması gereken bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler içerisinde özellikle çocukların oyuna teşvik edilmesi fakat bu oyunları somut varlıklar üzerinden gerçekleştirmeleri sağlanmalıdır.

Fiziksel olarak hareket eden çocuklar oldukça sağlıklı bir fiziki yapıya sahip olabilecekleri gibi aynı zamanda somut oyuncaklar ile zaman geçirdikleri için soyut kavramları daha kolay somut kavramlar ile bağdaştırabilirler. Böylece çocukların hem gelişimleri desteklenmiş olur hem de oyun oynayarak öğrenme modeli sayesinde çocukların yaş grupları içerisinde öğrenmeleri gereken konular desteklenmiş olur.

Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek İçin Oyun Parkı

Çocuğu telefondan vazgeçirmek için oyun parkı içerisinde fazla zamanı geçirmesi sağlanabilir böylece burada kendi yaş grubunda bulunan çocuklar ile arkadaşlık ilişkileri kurarak yetişkinlik döneminde asosyallik yaşaması önlenmiş olur. Aynı zamanda bu çocukların sürekli olarak oyun parkı içerisinde aktivite gerçekleştirmeleri sayesinde fiziksel yani psikomotor gelişimleri de önemli ölçüde desteklenmiş olur.

Özellikle İstanbul’da yaşamakta olan ebeveynler çocuklarını telefondan uzaklaştırmak için Dumadum oyun parkını tercih edebilirler.

 

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*