Güneş Paneli

Güneş paneli nedir? Güneş paneli güneş enerjisini soğurmaya yarayan üzerinde birçok güneş hücresi bulunan enerji kaynağıdır. Güneş panelleri dünyada yeryüzüne gelen ışınların elektriğe çevrilmesini sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynağı olması sebebi ile oldukça önemli bir kaynaktır. Burada güneş paneli kurulacak olan yerin güneşi alma derecesi ve saati de oldukça önemli olacaktır. Bulutluluk süresinin kısa olması önemli olacaktır.

Yeryüzüne düşen güneş enerji miktarı aslında günümüzde kullandığımız enerjinin 10 katı yüksekliğindedir. Oran çok yüksek olmasına rağmen maalesef ki bilinçsizlik sebebi ile güneşten tam verim alınmamaktadır.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri nasıl çalışır? Bir güneş enerjisi panelinin çalışması aslında çok kolaydır. Güneş enerji paneli silikon hücreleri, cam muhafaza ünitesi ve panelden oluşmaktadır. Buraya gelen güneş enerjisi elektriğe çevrilerek doğrusal akım ve alternatif akım kabloları ile elektriğe dönüşür.

Güneş Panelleri Ne İşe Yarar?

Güneş panelleri ne işe yarar güneş paneli bize yenilenebilir enerji imkânı sunmaktadır. Güneş devamlı olarak elektrik üretebilmekte ve bunu yaparken de doğaya hiçbir şekilde zarar verememektedir. Güneş panelleri aldığı güneş enerjisini elektriğe çevirerek ev ve iş yerlerinde kullanma imkânı sağlamaktadır. Özellikle ülkemizde güneydoğu Anadolu bölgesi ve Akdeniz bölgesinde yoğun olarak kullanılsa bile Türkiye’de her yerde güneş paneli kurularak enerji üretmek mümkün olabilecektir. Güneş paneli çeşidi olarak genellikle iki tür çeşit bulunmaktadır:

  • Polikristal güneş panelleri
  • Monokristal güneş panelleri
Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*