İhlas Suresi Okunuşu

İhlas sûresi Yüce Allah’ın Kur’anı Kerimde 112.sûrede Mekke’de indirdiği bir sûredir. İhlas sûresi Mekke’de nazil olmuştur. Sûre toplamda 4 ayet ile nazil olmuştur. Halk arasında genellikle “Kulhüvallahü Ehad” suresi olarakta bilinir. Bazı kaynaklarda İhlas sûresi yerine “Kul hü” ya da “İhlâs-ı Şerif” adıyla geçer.

 

İhlas Suresinin Konusu Nedir?

İhlas sûresi konusu Allah’ın birliğinin ve varlığının tek olduğunu ifade eder. Allah’ın eşi benzeri yoktur. Mekke döneminde inen ayetler 4 adettir. Kuranın kısa sûreleri arasında anılır.

 

İslam dininde Tevhid inancının büyük önemi vardır. Sûrede Ehad olarak geçen keline “Vahd” kökeninden gelir. Ehad ve Tevhid Allah’ın birlik ve bütünlüğünü temsil eder. Samed kelimesi ise Allah’ın kimseye muhtaç olmadığını belirtir.

 

İhlas Suresinin Anlamı Nedir?

 

İslami kaynaklara göre Mekke’de nazil olan İhlas sûresi 4 ayetten oluşur ve Diyanet meali aşağıdan okunabilir:

 

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla”

 

-De ki: O, Allah’tır, tektir.

 

-Allah kimseye muhtaç değildir. (Sameddir)

 

-O doğmamış ve doğrulmamıştır.

 

-Hiçbirşey O’nun dengi değildir.

 

 

İhlas Suresinin Türkçe Okunuşu

 

İhlas sûresinin Türkçe okunuşu şekildedir:

 

Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

 

İhlâs Sûresi Arapça Yazılışı:

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 

قُلْ هُوَ اللهُ اَحَدٌ (1) اَللهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ (3) وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُُفُواً اَحَدٌ (4

 

 

İhlas Suresinin Önemi

İhlas sûresi günde beş vakit farz namazlarında sürekli tekrar edilir. Tevhid inancı tamamıyla İhlas sûresi içerisinde zikredilir. Taberi’den rivayete göre bir gün Yahudiler ve Hristiyanlar Peygamber Efendimize gelerek Allah’ın birliğine dair kritik sorularda bulunmuşlardı. Cebrail (a.s.) Peygamberimize gelerek “Kul huvallahu ehad”olarak başlayan sûresini delil olarak indirmiştir. Günde 100 kez okuyan kişinin günahlarının affına vesile olur. İhlas sûresini 313 kez okuyan kişinin tüm ettiği dualar kabul olur.

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*