Karadağ da Şirket Kurmak: Şirket Kuruluş Aşamaları 2021

Karadağ da şirket kurmak

Karadağ da şirket kurmak ile ilgili mutlaka reklamlara denk gelmişsinizdir. Bütün reklamlar da Karadağ da oturum izni almanın, şirket kurmanın kolaylığından bahsediliyor. Peki gerçekten öyle mi? Sizler için detaylı bir araştırma yaptım. Podgorica da muhasebe şirketi ile de konuşup A’dan Z’ye bilgi aldım. Şimdi bu yazımda sizlere en kolay ve en ucuz şekilde Karadağ da nasıl şirket kurulur ve nasıl oturum izni alınır onu anlatacağım.

Karadağ da Şirket Kurmak

Danışmanlık şirketlerinin hepsinin sitesine girip tek tek inceledim. En düşük ücret 3700 Euro dan başlayıp, 20 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Tabi sizin oraya gidip gelmeniz ve ekstra evraklar için harcayacağınız paralar hariç.

Şimdi ben size diyorum ki bu parayı hiç vermeyin bu şirketlere. Tamamen kendiniz uğraşarak Karadağ da şirket kurabilir ve oturum izni alabilirsiniz. Tabi İngilizce veya Sırpça bilmeniz şart. Bilmiyorsanız bile en kötü bir tercüman tutmalısınız kendinize. Karadağ da rahatlıkla tercüman bulabilirsiniz kendinize. Tabi öncelikle bir şeye karar vermeniz gerekiyor.

Karadağ da şirket kurup iş yapmak mı istiyorsunuz, yoksa şirket kurma işini sırf oturum izni almak için mi yapacaksınız.Önce buna karar vermeniz gerekiyor. Oturum izni almak için yapacaksanız bu yöntemi pek tavsiye etmiyorum size.Zaten Karadağ da 3 ay aralıksız olarak bulunma hakkınız var.3 ayınızı doldurduğunuz zaman da her hangi bir Balkan ülkesine geçip 3 ay da orda kalıp tekrar Karadağ’a geçebilirsiniz. Tabi bu süreçte dilinizi geliştirip, ülke ile ilgili bilgi sahibi olmuş olursunuz. Aylık ev kiranız en fazla 300 Euro  olacaktır. En kral evi 500 Euro ya rahatlıkla tutabilirsiniz. Bu aşama da bu yöntemi tavsiye ederim size. Diğer türlü şirket kurup iş yapmak istiyorum diyorsanız, size nasıl kendi başınıza rahatlıkla şirket kurup iş yapabileceğinizi anlatıcam.

Not: Karadağ da şirket kurmak için ihtiyacınız olan sermaye sadece 1 Euro. Yani Karadağ da açacağınız banka hesabınızda bulunması gereken para.

Karadağ da Şirket Kurmak İçin Gerekeli Evraklar

Karadağ da şirket kurmak için öncelikle sizin oraya gitmeniz gerekiyor. Tabi Karadağ’a gitmeden önce Türkiye’den bir takım evrakları temin etmelisiniz. Aşağıda yazılı olan evrakları temin ettikten sonra Türkiye’de bir işini kalmıyor.

 • Kaymakamlıktan sabıka kaydı
 •  Noter Onaylı Pasaportun Resimli kısmının  fotokopisi
 • Noter Onaylı nüfus sureti
 • Noter Onaylı Diploma Fotokopisi(Bu zorunlu değil, ama yanınızda bulunsun)
 • Türkiye ikametgah belgesi( Zorunlu değil ama lazım olur ileride)
 • Biometrik Fotoğraf (Burda çektirmeniz daha avantajlı olacaktır)

Yukarıda yazılı olanların ilk 3’ünün Apostilli olması gerekiyor. Yani başka bir ülkede yasal olarak bu belgeleri kullanmanızı sağlayabilecek onay.Kaymakamlıkta yaptırabilirsiniz bunları. Tabi ben tüm belgeler için apostil kaydı yaptırmanızı tavsiye ediyorum.Dediğim gibi ileride herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için işinizi garantiye alın. Bu yukarıda yazdığım belgelerden başka hiç bir şeye ihtiyacınız yok.

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal.

Karadağ da Yapılması Gerekenler

Şimdi Karadağ da şirket kurmak için her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizden bahsetmiştim. Emin olun zorlanacağınız hiç bir şey yok. En fazla 1-2 gün fazla dan uğraşmış olursunuz. Danışmanlık şirketlerine o kadar parayı kaptıracağınıza kendiniz fazladan uğraşın daha iyi.Orada yaşayacaksanız zaten size ekstra bir maliyeti olmayacaktır. Şansınızı deneyin derim, başarısız olma şansınız yok.

### Karadağ da şirket kurmak için tek bir yere gitmeniz gerekiyor .O da Karadağ Ticaret Mahkemesi merkez kayıt bürosu.İlk aşama da bütün işlemlerinizi orada halledebileceksiniz. Tabi oraya gitmeden önce kendinize bir avukatlık ya da muhasebe bürosu bulmanız gerekiyor.Nasıl Türkiye de bir iş yeri açmak için muhasebeciye ihtiyaç duyuyorsak orda da aynı.

### Muhasebeciye gittiğiniz zaman öncelikle kendi evraklarınızın yeminli bir sırpça tercümanına çevirisini yaptırın. Tabi bunu Türkiye’de yaptırabilirsiniz. Ancak orada yaptırmanız daha güvenli ve garanti olur. Muhasebeci bu konuda size yardımcı olacaktır.(Tüm çeviri işlemleri 100 Euro tutuyor).Bunu yapan Karadağ mahkeme tercümanları da bulunmakta.

### Şirket kuracağınız zaman sizden şirket adresi ve Karadağ da ev adresi istenecektir. Bunları gitmeden kendiniz halletmeniz gerekiyor.200 Euro’ya ev ve 300 Euro ya dükkan bulabilirsiniz kendize. Tabi isterseniz evinizi home office şeklinde de gösterebilirsiniz. Ancak bu belirli işler için geçerli.Yok ikisi de zor diyorsanız muhasebeci sizin için sanal ofis ayarlar.

### Daha sonra muhasebeci size ihtiyacınız olan evrak listesini verecek.Bu evrak listesini doldurmanız gerekiyor.(Tabi muhasebeci yapacak bunları sizin için).Bu listeler aynı zamanda Karadağ Ticaret mahkemesinin web sitesinde mevcut.

 

 • Kurucu Listesi(Minimum 1 kişi, max 30 kişi)
 • Bir şirket Adresi
 • Sermaye Miktarı(Minimum 1 Euro)
 • Şirket Yönetici Bilgileri(Yukarıda Türkiye’alacağınız evraklar)
 • İşletme Faliyet Belgesi
 • Gümrük sicil kaydı
 • Ticaret mahkemesi hesabına 10 Euro yatırılacak(dekont)
 • Resmi Gazete banka hesabına 12 Euro yatırılaca(dekont)
 • Şirket Statü formu
 • Şirket Tüketim mükellefliği
 • AKC-P formu

Yukarıda yazılı olan belgelerin hepsini Karadağ Ticaret merkezi kayıt bürosuna vererek, şirket başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabi bunların hepsini sizin yapmanız zor. Dediğim gibi muhasebeci ile anlaşmanız lazım. Ben muhasebeci araştırması yaptım. Şimdiye kadar bulduğum en ucuz muhasebe firması 350 Euro istiyor bunlar için. Tabi pazarlık yapmadım. Eminim ki biraz daha araştırsam ve pazarlık yapsam bu ücreti 250 Euro ya kadar indiririm. Eğer şirket adresi ayarlamam zor diyorsanız aylık 60 Euro dan sanal şirket adresi temin ediliyor sizin için. Bana en son attıkları E-mail de eğer 1 yıllık ödeme yaparsam bunu 40 Euro yapabileceklerini söylediler.

Özet Olarak Yapmanız Gerekenler

 1. Türkiye de evrakları hazırlayın(50 Euro)
 2. Muhasebe Ücreti Tüm Kuruluş Masraflaru (250 Euro)
 3. Evrakların Tercüme Edilmesi (100 Euro)
 4. Ek olarak çıkabilecek Masraflar (150 Euro )

Toplam şirket kuruluşu için ilk aşama da ödemeniz gereken tutar toplam 550 Euro. Bundan sonraki aşamada masraflarınız devam edecek. Ancak iş yapıyorsanız bu masrafları kendinize dert etmenize gerek yok. Sonuçta herkes bu masrafları ödeyerek ticaret yapıyor. Bu masrafların hepsini yazı içerisinde belirteceğim sizlere.

Şirket Tescil Onayı Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Karadağ Ticaret Mahkemesine başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 5 gün içerisinde Şirket Tescil Onay belgenizi ve kaşenizi almış olursunuz. Bundan sonra ki aşamada bütün işlemlerinizi kaşe ve onay belgesi ile yapacaksınız. Yapmanız gereken banka hesabı açmak ve vergi dairesine gitmek. Tabi bunu da muhasebeciniz ile birlikte yapacaksınız. Vergi dairesine gittiğinizde sizin için vergi numarası verilecek ve KDV kaydı yapılacak. Tabi aynı zaman sağlık ve emeklilik için kayıt formu doldurulacak.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra yaptığınız iş faaliyetine göre Denetim makamına ve ekonomik işlerden sorumlu belediye yetkilisine gidip bildirimde bulunacaksınız. Eğer yaptığınız  iş ile ilgili özel durumlar varsa onları yerine getirmeniz gerekiyor. Örneğin turizm acentesi açacaksanız bizde ki gibi Acente açma belgesi falan ihtiyacınız olacaktır. Bunları da tamamladığınız da rahatlıkla işiniz başına geçebilirsiniz. Tabi oturum ve çalışma izni aldıktan sonra.

Oturum ve Çalışma İzni Kaydı Yaptırmak

Şirket kuruluşunuz onaylandıktan sonra Karadağ yabancılar şube müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.Yanınızda şirket kayıt tescil evrakı, biyometrik fotoğraf ve kaşenizi alın.Tabi bu aşamada muhasebeciniz de yanınızda olacaktır.Bahsedilen 250 Euro ücretin için de oturma izni alınması da dahil.Orada sizin parmak iziniz alınacak ve imza atacaksınız.En geç 3 hafta içinde  oturum kartınız onaylanmış olur.Yine yabancılar şube müdürlüğünden kartınızı alabilirsiniz veya istediğiniz posta adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Şirket Kurulduktan Sonra Ödenmesi Gereken Ek Masraflar

### Çalıştırdığınız her kişi için, bu kişi sadece siz bile olsanız sağlık sigortası ve vergi ödemeniz gerekir. Asgari ücret 198 Euro. Asgari ücretin %67 si vergi ve sigorta masrafları için her ay ödenecek.

### Aylık muhasebe ücreti olarak 50 Euro ödemeniz gerekiyor.

### Cironuz yıllık 18 bin Euro’nun üzerine ise KDV olarak %21 ödersiniz.18 bin Euro’nun altında ise KDV ödemenize gerek yoktur.

### Yıllık Kurumlar Vergisi %9 olarak tanımlanmıştır.

### Kendi ev kiranızı ve şirket işletme kiranızı bu rakamlara dahil etmiyorum. Sonuçta doğal masraflardır bunlar. Ancak sanal şirket üzerinden devam ederim diyorsanız aylık 40 Euro dan hesaplayabilirsiniz bunu.

### Karadağ da şirket kurmak için aynı zamanda İstatistik Kurumuna üye olmanız gerekiyor. Üyelik ücreti sadece 5 Euro’dur.

### Eşiniz ve çocuklarınız için oturum izni almak istiyorsanız herkesi şirket ortağı yapmanız gerekiyor. Türkiye de onlar için de aynı evrakları almalısınız. Muhasebeci ise benden her ekstra kişi için 60 Euro talep etti.

 

Okuyunuz: Tivat Nerede Nasıl Gidilir

Karadağ da Şirket Kurmanın Avantajları

Karadağ da şirket kurmak isteyen herkesin Türkiye den kaçış için bir yol aradığını tahmin ediyorum.Hepimiz bu konuda aynıyız.Öncelikle Karadağ da şirket kurmak Türkiye’ ye göre oldukça avantajlı.Bu avantajları aşağıda size maddeler halinde sıralıycam.Ancak daha önemli olanı yaşam şartları.Karadağ da nerdeyse her yere gittim.Bütün şehirleri gezdim.Yaşam standartları inanılmaz yüksek bize göre.İnsanları oldukça hoş görülü.Ben yabancıyım Karadağ da iş yapsam sıkıntı yaşarmıyım demeyin.Orada her milletten insan var.İnsanlar çok hoş görülü.Herkes bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında.Daha detaylı bilgili için Karadağ yaşam standartları  başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Günlük hayatla ilgili aklınızdaki bütün soruların cevabını bulmuş olursunuz.Şimdi Karadağ da şirket kurmak ve iş yapmak ile ilgili avantajları sıralayım.

 • Turizm de dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke.
 • Yabancı yatırımcı ile yerli yatırımcı arasında hukuki yönden hiç bir fark yok.
 • Devlete ait olan bir araziyi gidip kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Kira ücretleri ise inanılmaz düşük.
 • Karadağ 2021 yılında AB üyesi ülke olacak. Avrupa Birliğine girdiği zaman diğer Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazanmış olursunuz. Yani Schengen vizesi sahibi olmuş olursunuz.
 • Ülke de her yıl oturum izninizi yenilemeniz gerekiyor.5 yıl sonunda süresiz olarak oturum izni verilir size.Sonrasında ise vatandaşlık başvuruşu yaparak Karadağ vatandaşı olabilirsiniz.
 • Karadağ Avrupa’nın merkezinde yer alan bir ülkedir. Tüm büyük şehirlere uçakla 1-2 saatlik mesafede yer almaktadır.
 • Dükkan kiraları Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir ülkedir.Podgorica da şehrin merkezinde aylık 300 Euro’ya bir dükkan kiralayabilirsiniz.
 • Karadağ da insanlar ticaret yapmaktan hoşlanmıyorlar. Hatta bana bizim insanlarımız biraz tembel diyenler dahi oldu.Bu nedenle ticari yönden oldukça fırsatlar var.
 • Karadağ da bürokratik işlemler oldukça kısa sürüyor. Devlet ülkeye yatırım çekmek için kolaylıklar sağlıyor.
 • Ülkenin sağlık sistemi çok iyi.
 • İşçilik maliyetleri oldukça ucuz bir ülkedir.Asgari ücret güncel olarak 200 Euro dur.Ancak ortalma insanlar 250 Euro’ya çalışmaktadır.
 • En çok yatırımcı sırasıyla İtalya, Rusya, Avusturya, Norveç, Slovenya ve Macaristan’dan gelmektedir.
 • Şirketiniz aktif olsun, iş yapmasanız bile oturum izniniz devam eder.
Karadağ da İş İmkanları

Karadağ da şirket kurmak isteyenler için, öncelikle mükemmel fırsatlar olduğunu belirteyim.İnsanlar gerçekten çalışmayı sevmiyor.Günde sadece 8 saat çalışıp geri kalan vakti kendilerine ayırıyorlar.Yani bir nevi tüketim topluluğu diyebiliriz.Bu nedenle yatırımcıların çoğu yabancı.Devlette bunu bildiği için yabancı yatırımcıya kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

Podgorica ve Niksic Karadağ’ın en kalabalık iki şehri.Bu iki şehirde iş hayatı 4 mevsimde aktif.Budva, Tivat, Bar, Kotor gibi şehirlerde en fazla 4-5 ay iş yapabilirsiniz.Bana göre Karadağ da şirket kurmak için en ideal yer Podgorica.İşletme maliyetleri diğer saydığım yerlere göre çok ucuz.En meşhur caddesi olan Hercegovacka caddesinde kiralar 200 Euro ile 800 Euro arası değişiyor.Bu cadde de genelde ya yemek ya da içki üzerine işletmeler bulabilirsiniz.Yemek konusunda ise bizim yanımızdan geçemezler diyebilirim.Aşçılığınız varsa yapabilirim diyorsanız mutlaka tavsiye ederim.Podgorica da sadece 1 tane dönerci gördüm.O da tıklım tıklım.Bir de kar marjını anlatayım size.Etin kilosu 4 Euro Podgorica da.Bir dürüm döner ise 3,5 Euro.Yani insan hizmet sektörü oldukça kazançlı.

Mesela size taksilerden örnek vereyim.Araba fiyatları ve benzi fiyatları bizden ucuz bir ülke.Taksi plakası da bizden ucuz.Ama düşünün taksi ücretleri bizim ülkeye göre 2 misli.Yani burada kazanan taksi şöförü.İşin özeti yaptığınız işin hakkını alıyorsunuz bu ülkede.İnsan emeği gerçekten değerli.

İçkili bir mekan mı açacaksınız.Bizde ki gibi öyle evrak derdine girmenize gerek yok.Belediye’ye gidip bildirimde bulunmanız yeterli.Bu nedenle hemen hemen her yerde içki bulabilirsiniz.Normal gazete bayileri bile içki satıyor.Tabi bu konuda tercih size kalmış.

Karadağ da şirket kurmak ile ilgili aklıma gelenleri yazdım size.Birde istenen belgelerin dökümanlarını bulamazsanız yorumlar kısmına e-mail adresinizi atın.Size muhasebecinin gönderdiği belgeri atarım.Aklınıza takılan sorularda da yorumlar bölümüne yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira fiyatları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket kurmak
Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira fiyatları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket kurmak isteyenler için en ideal yer Podgorica.

kaynak: worldbank, ekonomi bakanlığı

Semih S. hakkında 20 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

6 yorum

 1. Teşekkürler, siteniz karadağ hakkında en dürüst yaklaşımları bulduğum bir yer oldu. Şirket kurmak için muhasebecinin önemini vurgulamışsınız. Önerebileceğiniz güvenilir bir muhasebeci hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

 2. merhaba Antalyadan yazıyorum .yazınız oldukça aydınlatıcı ve ben de bu doğrultuda hareket ederek girişimlere başladım.antalyada otellere toptan gıda tedariği sağlayan bir kadın girişimciyim.aynı zamanda dış tic ile ilgileniyorum.orada türkçe bilen bir mali müşavir nereden bulacağız ve orada kaç gün kalmamız gerekiyor?biraz tedirginim ve kimden yardım alacağımı bilemiyorum .ulaşırsanız çok minnettar kalırım.ilginize şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba,

  Faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Yazıda belirtmiş olduğunuz evrakları ve irtibata geçtiğiniz/bildiğiniz muhasebeci bilgilerini paylaşırsanız sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*