Karadağ’da Çalışmak ve İş Bulmak | Detaylı Rehber

Karadağ'da Çalışmak
Karadağ'da Çalışmak

Karadağ, Avrupa’nın en iyi tatil beldelerinden biri olan küçük bir devlettir. Yıllık turist sayısı, devletin nüfusunu önemli ölçüde aşıyor. Bu bakımdan turizm sektörü temel istihdam alanlarından biridir ve ülke bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Oldukça yüksek işsizlik oranına (% 16) rağmen, yabancılar çalışmak için genellikle Karadağ’a gidiyor. Bunun nedeni, ülke ekonomisinin aktif olarak gelişmekte olması, altyapının modernize edilmesi ve yeni yabancı yatırımcıların ortaya çıkarak ekonomiye ciddi nakit enjeksiyonları yapmasıdır. Bu bağlamda, yeni açık pozisyonlar ortaya çıkıyor ve yabancı işçilere olan talep artıyor. Karadağ’da çalışmak ve iş bulmak isteyenler için bu makalede ihtiyacınız olan tüm bilgileri aktardık.

 

Karadağ’da Nasıl İş Bulunur

Karadağ'da nasıl iş bulunur- karadağ'da çalışmak
Karadağ’da nasıl iş bulunur- karadağ’da çalışmak

Önce iş bulup sonra Karadağ’a gitmek çok önemli. Seçenek olmadan giderseniz, uzun süre hiçbir şey bulamadan uygun bir iş pozisyonu aramak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yolculuğa dikkatlice hazırlanmalı ve kendinize uygun bir iş bulmalısınız. Bu birkaç yolla yapılabilir:

 • İnsan Kaynakları Firmaları Aracılığı İle: Kanıtlanmış ve güvenilir işe alım ajansları, adayın uzmanlık ve becerilerini dikkate alarak hızlı bir şekilde iş bulmanıza yardımcı olur. Böyle bir hizmet için oldukça yüksek bir miktar ödemeniz gerekecek. Artık işe alım ajansları arasında peşin para alan, ancak iş sağlamayan dolandırıcıların sayısı da giderek artmaktadır. Bu nedenle, yalnızca itibarı olan güvenilir şirketlerle iletişim kurmaya dikkat ediniz.
 • İnternetteki reklamlar : Tematik sitelerde ve forumlarda, kendi iş arama reklamınızı yerleştirebilir veya sunulanlar arasından uygun bir pozisyon seçebilirsiniz.
 • Gazete ilanlarında: Gazetelerde hem bireylerden hem de işe alım ajanslarından Karadağ’daki iş ilanlarını bulabilirsiniz. İlk durumda olduğu gibi, bu iş bulma yönteminde, dolandırıcılara karşı dikkatli olmanız gerekir.
 • Akrabalar, arkadaşlar veya tanıdıklar aracılığıyla: Bu iş arama şekli sadece akrabası olan, uzun süre Karadağ’da yaşayan veya gerekli bağlantıları olan kişiler için uygundur.

 

Karadağ’da Çalışma İzni Alma

Karadağ'da çalışmak 2
Karadağ’da çalışmak 2

Avrupa ve BDT ülkelerinden gelen göçmen işçiler, Karadağ Avrupa Birliği üyesi olmadığı için, iş başvurusunda bulunurken eşit şartlarda sayılırlar. Karadağ’da resmi istihdam ancak aşağıdaki belgelerle mümkündür:

 • iş sözleşmesi;
 • çalışma izni ve geçici oturma izni;
 • kira sözleşmesi gibi ikamet yerinin kanıtı.

Asıl sorun, iş arayan bir kişiyi alacak ve bürokratik sorunları çözmeye çalışacak bir Karadağlı şirket bulmakta yatıyor. Çalışma izni, işverenin yabancı bir uzmanın çalıştırılması için başvuruda bulunduğu yerel bir istihdam bürosu tarafından verilir. Bu başvuruda, işverene bir yurtdışı uzmanı işe almak için zorlayıcı bir durum sağlanmaktadır. Başvuru sahibi sırayla niteliklerini doğrulamalı ve bir sağlık sertifikası sunmalıdır.

Belgeler için standart işlem süresi 30 gündür. 3 aydan 1 yıla kadar bir süre için çalışma izni, müteakip uzatma imkanı ile verilir. Dil bilgisi, yüksek öğrenim, ülkede talep gören bir uzmanlığın varlığı çalışma izni alma şansını arttırır.

İstihdam Türleri

Karadağ göçmen işçilere üç tür istihdam sunuyor. Ve istenen istihdam türüne göre bir iş seçmek gereklidir:

 • Tam zamanlı iş;
 • sezonluk iş;
 • geçici iş.

Tam zamanlı iş

İşveren, yabancı bir uzman için çalışma izni verir ve ona sınırsız bir süre için bir pozisyon sağlar. İşveren, işçi ücretlerini, vergilerini ve sosyal güvenlik primlerini resmi olarak öder. İşveren tarafından herhangi bir ihlal veya yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda, çalışan polise başvurabilir.

Mevsimlik İşçilik

İş arayan bir ila sekiz aylık bir süre için iş bulur. İlk durumda olduğu gibi, işverenin resmi bir izin vermesi, maaş ödemesi ve gerekli kesintileri yapması gerekmektedir. İşçinin herhangi bir nedenle sözleşme bitmeden işten ayrılması halinde geçici oturma izni iptal edilir.

Geçici iş 

Geçici çalışma, birçok alandan birinde geçici çalışma faaliyeti anlamına gelir:

 • Köpek Eğitmeni
 • Öğrenmen, dadı veya hemşire;
 • Araba yıkayıcısı;
 • Yatlarda mürettebat;
 • Yatların Temizlenmesi
 • Benzeri işler

Staj

Karadağ’da staj pek popüler değil. Ancak, bu küçük güneşli ülkede hala staja giden öğrenciler var. Ezici çoğunluğunda, bunlar turizm alanında veya otel ve restoran işletmeciliği alanında eğitim gören öğrencilerdir. Kuralın istisnaları var ve diğer alanlardan bazı işverenler, Rusya’dan olanlar da dahil olmak üzere yabancı stajyerleri de kabul ediyor. İngilizce bilen öğrenciler tercih edilir.

Staj, Karadağ’da kalıcı bir iş bulmanın yollarından biridir, çünkü staj sırasında genç uzmanlar yerel şirketler ve işletmelerle etkileşime girer ve bağlantılar kazanır. Kendinizi en iyi yönden kanıtlarsanız, daha sonra bile iyi bir pozisyon elde edebilirsiniz. Kural olarak, staj birkaç ay sürer ve yaz aylarında yapılır.

 

Uzmanlık Alanında İş Bulmak Mümkün mü?

Diğer birçok Avrupa devletinin aksine, Karadağ yabancı vatandaşlara uzmanlık alanlarında sorumlu bir pozisyon alma fırsatı sunuyor. İş arayanlar birçok ilginç teklif bulabilirler. Türkler, Ukraynalılar ve Ruslar da dahil olmak üzere herhangi bir milletten başvuru sahipleri burada kolaylıkla işe alınabilir. Talep gören uzmanlıklara ve yüksek düzeyde İngilizce bilgisine sahip adaylar tercih edilir.

Eğitim ve diplomadan bağımsız olarak, göçmen işçi, niteliklerini ve uzmanlıklarını onaylayarak İstihdam Bürosu’na kaydolmalıdır. Bir iş bulma merkezine kaydolmak, size gelecekte Karadağ’da resmi bir iş bulmanız için iyi bir fırsat verir.

Okuyunuz: Karadağ’da Yaşam şartları

Karadağ’da Talep Gören Uzmanlıklar

Karadağ, yabancı işçilere çeşitli alanlarda çok sayıda iş sunuyor. Bununla birlikte, yalnızca yerel sakinlere sunulan bir dizi uzmanlık vardır. Bu uzmanlık alanları hukuk ve muhasebeyi içerir.

Ülkeye çok sayıda turistin geldiği yaz sezonunda, akut bir personel sıkıntısı olduğu için yabancı uzmanların pek zorlanmadan iş bulabilecekleri birçok talep gören meslek vardır:

 • Aşçılar;
 • Masaj terapistleri;
 • Uygulayıcılar;
 • Sürücüler;
 • Hizmetçiler;
 • Barmenler;
 • Garsonlar.

 

Turizm sezonunun sonunda talep görmeye devam eden meslekler;

 • inşaatçılar;
 • mühendisler;
 • tamirciler.

Talep edilmelerinin nedeni ülkenin aktif olarak gelişmekte ve inşa edilmesinden kaynaklanmaktadır. Yerel halk tüm ile tüm ihtiyacı kapatamazlar, bu nedenle şantiyelerde basit tamircilerden kalifiye uzmanlara kadar bir çok alanda işçiye ihtiyaç duyarlar.

Karadağ, BDT’den gelen işçi göçmenleri için iyi bir seçenektir, çünkü ülkede faaliyet gösteren birçok Türkçe konuşan şirket vardır ve ayrıca bir çok Türk vatandaşı yaşamaktadır. Bu bağlamda, çoğu  Türkçe konuşan dadılar, şoförler, müzisyenler, öğretmenler, aşçılar vb. Arıyor. Karadağ’da çalışmak isteyenler için bu meslekler büyük avantaj sunuyor.

 

Karadağ’da Popüler meslekler

Emlakçılar ve turizm meslekleri Karadağ’da çok popüler. Altyapının hızlı gelişimi göz önüne alındığında, ülkede akut bir profesyonel emlakçı eksikliği var. Türkiye’den birçok vatandaş emlakçılık yapmaktadır. Ancak pozisyonda yer  almak için İngilizce bilmeniz gerekir ve ayrıca uluslararası bir emlak şirketinde iş tecrübesine sahip olmanız da arzu edilir.

Ülkede ayrıca otellerde ve yiyecek içecek işletmelerinde yetkin yöneticiler bulunmamaktadır. Yönetici olarak deneyime sahip yabancı uzmanların Karadağ’da iş bulma şansı yüksektir.

 

Karadağ’da Çalışma Ücreti

Ulusal asgari ücret 330 Euro ve ortalama alınan ücret de 500 Euro. Bununla birlikte, burada yiyecek ve içecek gibi bir çok ürün,  Türkiye’nin büyük şehirlerinden çok daha ucuz. Böyle bir maaşla, oldukça iyi yaşayabilir, periyodik olarak restoranları ziyaret edebilir ve gardırobunuzu düzenli olarak güncelleyebilirsiniz.

 

Kardağ’da Kendi işinizi kurmak

Karadağ’daki ekonominin büyümesi ve altyapının gelişmesi göz önüne alındığında, bu ülkede kendi işinizi açmak da mantıklı geliyor. Bir şirkete kaydolma prosedürü oldukça basittir, bu nedenle yalnızca istekli olmanız ve başlangıç ​​sermayesine sahip olmanız gerekir. Yabancı girişimciler çoğunlukla otel ve restoran işletmeciliği ve turizm işine başlarlar:

  • oteller;
  • pansiyonlar;
  • dükkanlar;
  • catering kuruluşları;
  • plaj ekipmanlarının kiralanması;
  • masaj salonları.

İlk yatırım, faaliyetin türüne ve işletmenin büyüklüğüne bağlıdır. Azim, boş zaman ve iyi başlangıç ​​sermayesiyle, yabancı girişimciler Karadağ’da başarılı ve karlı bir iş açabilir.

Okuyunuz: Karadağ’da Şirket Kurmak

Karadağ’da çalışmak ve iş bulmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Semih S. hakkında 75 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

1 yorum

 1. merhaba vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür benim elektik ve güvenlik sistemleri ustalık belgelerim var fakat nasıl iş bulacağımı bilmiyorum herhangi bir iş bulma sitesi varmıdır veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkür ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*