Karadağ’da İş Kurmak | Karadağ’da Yapılabilecek İşler

Karadağ'da iş kurmak
Karadağ'da iş kurmak

En son Karadağ’da oturma izninin nasıl alınacağından bahsetmiştik . En kolay yollardan biri, Karadağ’da iş kurmak diyebiliriz. Bunu yapmak için, başlangıç sermayesi 1 Euro olan bir şirkete kurmanız ve kendinizi yönetici olarak atamanız gerekiyor. Şirket 10-15 gün içinde tescil edilir. Şirket bürokratik maliyeti yılda 1.500-2.500 € olacaktır.

Oturma izni almak için şirkete personel alınması veya faal olması şart değildir. Firma “kağıt üzerinde” olabilir. Ancak amacınız gerçekten işe yarayacak bir “kağıt” şirketi değil, gerçek bir şirket açmaksa, bazı nüanslar var.Bu yazıda Karadağ’da iş kurmak için neler yapabileceğinizi detaylandıracağız.

 

Karadağ’da İş Kurmak

Karadağ'da İş Kurmak
Karadağ’da İş Kurmak

Karadağ , yaşamak için havalı bir ülke ama oldukça küçük (alan bakımından dünyada 155.’si, 622 bin nüfus’lu) ve burada iş bulmak zor. Ülkeye taşınanlar ya uzaktan çalışıyorlar (evde kendi işleri, serbest çalışanlar …) ya da Karadağ’da bir şirket kuruyorlar. Ülke hükümeti bunu anlıyor ve şirket kurmak için gelenleri hoş karşılıyor.

Bugün Karadağ’da kendi şirketinizi açmak, belki de Avrupa’nın herhangi bir yerinden iş yapmaktan kat ve kat daha kolay. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi, bu, daha sonra kalıcı oturma izni (daimi ikamet) ve daha sonra – isteğe bağlı olarak – vatandaşlık ile değiştirilebilen bir oturma izni almanın en kolay yollarından biridir.

Bilmeniz Gerekenler

Karadağ'la ilgili bilmeniz gerekenler
Karadağ’la ilgili bilmeniz gerekenler

Karadağ’da kendi işinizi kurmayı ciddi olarak düşünmeden önce, bu ülke için tipik olan aşağıdaki ana noktaları göz önünde bulundurun:

 • Karadağ turizmle ayakta : Bu, yıllık 2 milyar dolara kadar gelir sağlayan ulusal ekonominin büyük bir sektörüdür. Büyük olasılıkla burada bir şirket açmanız gerekiyor.
 • Karadağ gelişiyor : Ülke yalnızca 2006 yılında bağımsızlığını kazandı. Ekonomi sağlam bir yapıya sahip değil. Buda hızlı gelişmesinde ki en büyük nedenlerden birisi.
 • Karadağ’da yasalar ve yönetmelikler sürekli değişiyor : Vergi mevzuatı da değişiyor.
 • Karadağ hızla gelişiyor : Bugün en popüler seyahat destinasyonlarından biridir . Ülkede sürekli olarak yeni oteller, konut kompleksleri ve çeşitli turistik altyapı nesneleri inşa edilmektedir. Yollar tamir ediliyor ve inşa ediliyor.
 • Karadağ küçük bir ülkedir : herkes birbirini tanır (kelimenin tam anlamıyla), ilişkiler genellikle kişisel bağlantılar ve tanıdıklar üzerine kurulur.
 • Karadağ Balkanlar’dır . Yerel nüfus yeni olan her şeyden endişe duymakta. Asırlık temelleri ve gelenekleri değiştirmek için acele etmiyor. Bu dikkate alınmalıdır, aksi takdirde iş yapmak işe yaramayacaktır.
 • Karadağ’da insanlar Türkiye veya Doğu Avrupa’dakinden daha az kazanıyor . Yerel halk genellikle pahalı mal ve hizmetlere çok para harcamaya hazır değil.

Karadağ’da Yapılabilecek İşler

Karadağ'da popüler işletme türleri
Karadağ’da popüler işletme türleri

Karadağ’da turizmden BT teknolojilerine kadar herhangi bir alanda kendi işinizi açabilirsiniz. Ancak, bir çok işte lisans şartı aranır. Enerji, inşaat, ulaşım, finans, eğitim ve sağlık hizmetlerinde kesinlikle gereklidir.

Örneğin, Karadağ’da iç tüketime yönelik ürünlerin üretim seviyesi düşüktür (malların% 70’i komşu ülkelerden ithal edilmektedir). Dolayısıyla, tarımın ve diğer ulusal tüketimin dallarının geliştirilmesi mümkündür.

Ancak, Karadağ turizmle yaşadığı için, girişimciler en çok bu alanda veya ona yakın olanlarda firmalar açıyor . Unutulmamalıdır ki turizm sektörünün bir ana dezavantajı vardır – mevsimsellik (Karadağ’da Mayıs – Ekim, yani altı ay).

İşte Karadağ içinde veya yakınında kendi turizm işletmesini kurmak isteyenler için bazı fikirler:

1. Araç kiralama : Hizmetin maliyeti, ekonomi sınıfı bir otomobil için günlük 30 Euro’dan başlıyor. Karadağ’da birçok yabancının uğraştığı popüler ve en uygun fiyatlı iş türlerinden biri. Bir işletmeyi organize etmek için doğru yaklaşım, makul bir gelir sağlayacaktır.

2. Yatların ve diğer yüzen tesislerin kiralanması : Hizmet bedeli, kiralanan yatın sınıfına bağlı olarak günlük 350 Euro’dur. Maksimum çalışmada geri ödeme süresi 5-7 aydır.

3. Spor ekipmanlarının kiralanması (bisikletler, scooterlar …): İşletme maliyeti bisiklet kiralama için günde 10 Euro’dan oldukça umut verici bir alan. Çünkü ciddi maliyetler gerektirmiyor ve hızlı bir şekilde kar sağlıyor.

4. Otel veya pansiyon: Hizmetin maliyeti, ortak bir salondaki bir yer için günlük 20 Euro’dur. Ayrıca en karlı işler kategorisinde yer alır. Küçük oteller açmak daha iyi. Karadağ’daki ticari emlak fiyatları, daha gelişmiş ülkelere göre düşüktür.

5. Kafe (bar, restoran …) : Bir kahvaltı tabağı ortalama 5 Euro’dan başlamaktadır. Kafeler, barlar ve restoranlar ağırlıklı olarak turistlere yöneliktir ve çoğu sezon sonunda kapanır. Yerel halk yabancı mutfağı denemeye isteksizdir, bu yüzden yerel bir Burgerci açabilirsiniz.

7. Kuaför veya güzellik salonu: Saç kesimi 10 Euro’dan başlamaktadır. Karadağ’da, bir bütün olarak Avrupa’da olduğu gibi aynı kalitede hizmet veren çok az kalifiye zanaatkar var.

8. Anaokulu veya başka bir eğitim kurumu : Hizmetin maliyeti ayrı ayrı belirlenir. Karadağ’da, özellikle küçük çocuklar için iyi eğitim kurumlarının açık bir eksikliği var.

Okuyunuz: Karadağ’da Yaşamak

Şirketin Yeri

Turizmde iş yapacaksanız, genellikle deniz kenarını tercih etmelisiniz.. En popüler şehirler Budva, Kotor, Herceg Novi ve Bar’dır.

Diğer bölgelerde belki Podgorica’da veya kayak merkezlerinin bulunduğu ülkenin kuzeyinde iş yapabilirsiniz.

 

Şirket Kurma Biçimleri

Altı tür vardır:

 • bireysel girişimcilik,
 • Limited şirket,
 • anonim şirket,
 • Sınırlı ortaklık,
 • ortaklık ortaklığı,
 • yabancı bir tüzel kişiliğin şubesi.

Aylık bakım maliyeti, çalışma koşulları vb. farklılık gösterirler. Birdenbire şirketi kapatmaya karar verirseniz, prosedür de farklı olacaktır.

 

Karadağ’da İş Kanunları

Karadağ’da ticareti düzenleyen başlıca yasalar şunlardır: “Yabancı yatırımlar hakkında”, “Girişimcilik üzerine,” İflas (iflas) hakkında “,” Teminatlı mülkiyet haklarının devri hakkında “,” Muhasebe “,” Sermaye ve cari işlemler hakkında “,” Dış ticarette “,” Serbest bölgelerde “,” İşçilikte “,” Menkul kıymetlerde “ve diğerleri.

Tabii ki, bir işletme sahibinin tüm bu yasaları anlamasına gerek yoktur (ve bu imkansızdır!), Ama kısa bir anlayışa sahip olmalısınız. Geri kalanı için, Karadağ’da iş yapmak için bir muhasebeci, avukat veya danışman yardımcı olacaktır. (Bu arada, bugün ülkenin en çok talep gören mesleklerinden biri muhasebecilik ve avukatlıktır.)

Okuyunuz: Karadağ’da Nasıl Şirket Kurulur

Yabancılar için kısıtlamalar

Yabancılar için pek kısıtlama var sayılmaz. Aksine: Karadağ’a çok sayıda Türkçe konuşan turist geliyor ve BDT ülkelerinden gelen göçmenler için başarılı bir turizm odaklı iş için giderek daha fazla fırsat açılıyor. Devlet bu konuda tüm destekleri sağlamakta.

 

Şirket Kurma Prosedürü

Karadağ’da kendi başınıza veya muhasebe firmalarının yardımıyla bir işletme açabilirsiniz. Ayrıca şirketinizi açtıktan sonra da destekleyebilirler: muhasebe kayıtlarını saklayın, vergi raporları gönderin vb. Ancak, bir aracı şirket seçerken olabildiğince dikkatli olmalısınız ve yalnızca güvenilir uzmanlarla iletişime geçmelisiniz.

Genel prosedürler aşağıdaki gibidir:

 1. Bir muhasebe şirketi ile iletişime geçin (büyük olasılıkla).
 2. İşletmenin altı örgütsel ve yasal biçiminden birini seçin.
 3. Bir işletme mutabakatı düzenleyin.
 4. Gerekli belgelerin geri kalanını toplayın ve bunları, şirketin kayıtlı olduğu ve bir tüzel kişiliğin tescil belgesini ve bir tescil numarasını verdiği Podgorica’daki Ticaret (Ekonomik) Mahkemesinin Merkezi Siciline gönderin.
 5. Muhasebe ve istatistik kurumlarına ve ayrıca vergi servisine kaydolun, ardından şirkete bireysel bir girişimci numarası atanır.
 6. Bir şirket mührü veya damgası sipariş edin.
 7. Bir banka hesabı açın (hemen açmanız gerekmez).

Kayıt süresi genellikle 10-15 gündür, bazen daha da kısadır. Bu durumda prosedür gecikebilir. Belirli faaliyetler için ek izinler vermeniz veya ek kontrollerden geçmeniz gerekebilir.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Bir muhasebe şirketinde : sadece bir pasaport ve vekaletname.

Kendiniz Kuracaksanız:

 • yabancı pasaport fotokopisi,
 • Beyan,
 • İşletme zaptı + noter tasdikli sureti,
 • bir işletme kurma izni,
 • şirket sözleşmesi,
 • Bir şirkete kaydolmak için devlet ücretlerinin ödenmesi için makbuzlar (tüm organizasyonel ve yasal formlar için 10 Euro),
 • yetkili sermayenin mevcudiyetine dair bankadan teyit.

 

Şirket Kurulum Ücreti

Bir Limited veya şahıs şirketi kurarken, Karadağ’daki asgari yetkili sermaye miktarı sadece 1 euro’dur . Bir anonim şirkete kaydolurken, şirket hesabının en az 25.000 Euro olması gerekir. Kendi kendine kayıt olmamanın diğer masrafları:

Limited Şirketi

 • Açılış – 300-400 euro,
 • Kayıt masrafları – 700 Euro (baskı, belgelerin kopyaları, sigorta vb.),
 • Toplam: açılış – 1000-1100 euro.

Şirketin bakımı ayda 160-200 avroya mal olacak (muhasebeci – 100 avro).

Bireysel

 • Açılış – 100 Euro,
 • Kayıt masrafları – 700 Euro (baskı, belgelerin kopyaları, sigorta vb.).
 • Toplam: 800 euro.

Şirketin aylık bakımı, faaliyet türüne bağlıdır (muhasebeci – 70 avro).

Tüzel kişiler ve şahıslar için vergiler

Limited

 • KDV -% 19 (ders kitapları, ilaçlar ve bazı gıda ürünleri için -% 7).
 • Gelir vergisi -% 9 (başka bir şirketteki temettüler, telifler veya hisselerden elde edilen gelir vergisi -% 15, faiz geliri için oran% 5’tir).

Şahıs şirketi

 • Kişisel gelir vergisi -% 9.

 

Bir İşletme Satın Almak

Hazır bir iş satın alabilirsiniz. Öyleyse, sıfırdan başlamanıza gerek yok, belgelerin çoğu zaten hazırdır. Sadece kendinizi yeniden kaydettirmelisiniz. Önemli olan, yalnızca kanıtlanmış bir işletmeyi satın almak ve önce neden satıldığını bulmaktır. Aslında, başka herhangi bir ürün ve / veya hizmetin satın alınmasında olduğu gibi, bunda da zor bir şey yoktur.

Maliyet, faaliyetin türüne, şirket cirosuna ve yere bağlıdır. Örneğin, tatil bölgesinde 300 m2 alana sahip bir otel, 270.000 Euro’ya, aynı yerde 600 metrekarelik bir alana sahip bir restoran satın alınabilir.

 

Karadağ’da Şirket Satmak

Karadağ’da bir işletme satılabilir. İş yapmaktan veya taşınmayı planlamaktan sıkıldıysanız bu kolay. Şimdi ülkeye çok yatırım yapıyorlar, bu yüzden her zaman iyi işler yapmaya istekli insanlar olacak. Bir şirketi kendiniz satabilir veya açılışta olduğu gibi üçüncü taraf şirketlerin hizmetlerini kullanabilirsiniz.

 

Karadağ’da İş Kurmak ile İlgili Özet

1. Karadağ’da ticaret nispeten kolay ve hızlıdır.
2. Şirketin ayakta durması  için ayda 1500 ila 2500 Euro kazanmanız gerekir.
3. Turizm sektöründe bir iş kurmak daha iyidir.
4. İşler mevsimseldir: Mayıs’tan Ekim’e kadar aktivite daha yüksektir.
5. Bir iş kurmaya dayalı olarak oturma izni alabilirsiniz.

 

Karadağ’da İş kurmak başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Semih S. hakkında 20 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*