Karadağ’ın Tarihi İle İlgili Detaylı Rehber

Montenegro Tarihi
Montenegro Tarihi

Karadağ’ın tarihi savaşlar ve ayaklanmalarla doludur. Karadağ halkı ara sıra topraklarını ve çıkarlarını savunmak zorunda kaldılar. Belki de bu nedenle, her şeyi çoktan geride bırakıldığı bu günlerde bir çok Karadağlı’nın karakterinin sertliği yüksek bir bağımsızlık duygusundan kaynaklanmaktadır.

 

Karadağ’ın Tarihi Bağımsızlık Mücadelesi

Montenegro Bağımsızlık Mücadelesi
Montenegro Bağımsızlık Mücadelesi

Tarih arşivlerinde Karadağ’ın (veya daha doğrusu bugün Karadağ topraklarına düşen alan) ilk kayıtlar 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Üç yüzyıl sonra, burada Duklya adı verilen ilk Slav devleti kuruldu. Prens Vladimir iktidardaydı. 1042’de ordusu Bar şehri yakınlarında Bizanslılarla savaştı ve galip geldi. O andan itibaren Dukli’nin egemenliği tanındı ve Zeta adında yeni bir bağımsız devlet kuruldu.

Prens Vladimir’in ölümünden sonra yerine Prens Mikhail geçti. 1077’de Zeta krallık ilan edildikten sonra, Bizans’ın eline geçen şiddetli bir güç mücadelesi başladı. Karadağ topraklarını yeniden köleleştiren Bizans, onları yine kendi kontrolü altında olan Sırp Nemanichi krallığına (1185) bıraktı. Böylece Karadağlılar için sonraki 2 yüzyıl Bizans egemenliğine geçti. 1389’da Zeta halkı, Kosova sahasında Bizanslıları yenerek bağımsızlıklarını elde etmeyi başardı.

Dahh sonra zaten bağımsız olan Zeta eyaleti topraklarını genişletmeye başladı. Ancak 14. yüzyılın başında yine bağımsızlık kaybıyla karşı karşıya kaldı. Zeta bu kez Türklerin etkisi altındaydı ve Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Karadağ devleti olarak yeniden adlandırıldı. Karadağlıların bağımsızlık için savaşma girişimlerinden vazgeçmeleri düşünülemezdi ve 1513’te çabaları bir miktar başarı ile taçlandırıldı. Karadağ yüksek derecede özerkliğe sahip özel bir idari bölgesel birim haline geldi. Karadağ’ın kendi hükümeti, ordusu, yürütme organları kurulmuştur.

1645 yılında Venedik ile Türkiye arasında Kandyan Savaşı çıktı ve Türkler kazandı. Bu savaşın sonunda Karadağ, Türk sultanını tanımasa da bağımsızlık kazandı. Bundan sonra, Karadağ nispeten sakin yaşadı ve gelişti. Nüfus, sürekli olarak birbirleriyle savaşan, ancak küçük ölçekte klanlara bölündü.

 

Karadağ tarihindeki önemli siyasi figürler

18. yüzyılın sonunda Peter I Petrovich Njegos iktidara geldi. Bu hükümdar Karadağ’ın ulusal kahramanı oldu. Katkısı hala takdir ediliyor ve bugün bile saygı görüyor. Peter I Petrovich ulusal fikri tanımladı, savaşan klanları topladı ve Türk hakimiyetine çıktı. Bir sonraki yönetici Danilo Petrovich de aynı politikaya bağlı kaldı. Danilo yönetiminde, Karadağlılar 1858’de Grahovets’te Türkleri mağlup ettiler ve devletin bağımsızlığını  yasal olarak güvence altına alındı.

Bir sonraki yönetici Nikola Petrovich’ti. Onun altında, devletin sınırları önemli ölçüde genişletildi. Ülke, Bar ve Ulcinj’deki çıkışları ve ayrıca verimli düz bölgeleri aldı. Nikola Petrovich’in devlet oluşumuna büyük katkısı, Meclis’i (Ulusal Meclis) kurmasıyla ortaya çıkıyor. Karadağ’ın bir Anayasası vardı ve ülke uluslararası düzeyde tanındı (Berlin Kongresi).

 

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında Karadağ

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Karadağ İtilaf devletlerine katıldı. Yenilgi sonucunda Karadağ kralı kaçmak zorunda kaldı. 1916’da “Meclis” bir teslimiyet kararı imzaladı ve ülkede bir işgal rejimi kuruldu. 1918’in sonunda Karadağ, Hırvatlar, Sırplar ve Sloven Krallığı’nın bir parçası oldu.

1941-1943’te İkinci Dünya Savaşı sırasında, Karadağ bir İtalyan sömürgesi oldu. İtalya’nın planları yerel halkı İtalyanlarla asimile etmekti. 1942’de Karadağ’da kanlı bir iç savaş çıktı. İtalyan yönetiminin ayrılması ve II.Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle Karadağ, Yugoslavya’nin bir parçası oldu.

Okuyunuz:

Yugoslavya’nın bir parçası olarak Karadağ

Josip Tito, II.Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’nin (Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti) egemenliğine girdi. 1980’de hükümdar vefat etti ve o dönemde toplumda milliyetçi duygular yoğunlaştı. Yavaş yavaş, 1990’larda ortaya çıkan askeri bir çatışmaya yol açtılar. Karadağ buna pek karışmadı, ancak çatışmanın sonucu onları da etkiledi. Yugoslavya’nin varlığı sona erdi.

1992’de Karadağ ve Sırbistan birleşmeye karar verdi. Yeni bir devlet böyle ortaya çıktı. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti. Slobodan Milosevic devletin hükümdarı oldu. 90’ların sonlarında, Karadağ’ın tam bağımsızlığı için çabalayan Karadağ lideri Milo Cukanoviç’in etkisi arttı. Sırbistan ve Karadağ Devlet Topluluğu AB’nin baskısı altında ayrıldılar. Nihayetinde, Karadağ Sırbistan’dan ayrıldı ve bugün bağımsız bir devlet olarak gelişmektedir. (2006)

Okuyunuz: Karadağ’da Yaşamak

Karadağ’ın Tarihi ” ile ilgili sizlere bir özet sunduk. Daha detaylı bilgi için wikipedia.org sitesini inceleyebilirsiniz.

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*