Tektaş Yüzük Seçimi Sırasında Hangi Unsurlara Dikkat Edilmeli?

Tek Taş Yüzük
Tek Taş Yüzük

Evlilik; insan hayatının en önemli olayları arasında bulunuyor. Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirmeleri olarak ifade edilen evlilik öncesinde birtakım ritüellerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Her şeyden önce, erkeğin kadına evlilik teklif etmesi şart! Evlilik teklifi denildiği zaman akla ilk olarak tektaş yüzük geliyor.

Takdir edersiniz ki, tektaş yüzük; her genç kızın hayali! Evlilik teklifi sırasında kendisine tektaş yüzük hediye edilmesini isteyenlerin sayısı hiç az değil! Erkekler de tektaş yüzük satın alabilmek adına çeşitli arayışlar içerisine giriyorlar. Bu noktada, tektaş yüzük seçimi sırasında birtakım hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Tektaş Yüzük Seçimi Nasıl Olmalı?

Tektaş yüzük seçimi hakkında detaylı bilgi vermeden önce pırlanta değerinin nasıl belirlendiğine yakından bakalım! Bu sektörü yakından takip edenlerin bildiği üzere pırlanta değeri oldukça değişkendir. 4C kuralı; pırlanta değerini belirleyen etmenlerin başında gelir. Bir başka deyişle, pırlantanın rengi, berraklığı, kesimi ve karatı önemlidir. Ancak, 4C kuralı; aynı zamanda farklı detaylar da barındırır. Örneğin, bir pırlantanın karatı küçük olabilir. Bir başka deyişle, daha küçük boyutlu bir pırlantayı inceliyor olabilirsiniz. Fakat, söz konusu pırlantanın berraklığının yüksek olması; boyutuna rağmen onun değerini arttırır.

Tektaş yüzük seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken tek unsur 4C kuralı değil! Siz de farklı tektaş yüzük modelleri arasından seçim yapacaksanız her şeyden önce hangi taşı istediğinize karar vermelisiniz. Tektaş denildiği zaman akla ilk olarak pırlanta gelir. Ancak, pırlanta dışında farklı yüzük modelleri ile de karşılaşabilirsiniz. Tasarım açısından pırlanta kadar değerli olmayan ancak fiyatı daha uygun olan seçeneklere yönelebilirsiniz. Ayrıca, safir ve yakut taşları bünyesinde taşıyan tektaş yüzük modelleri de sizin için harika bir seçim olabilir.

Tektaş yüzük modelleri arasından hangisini satın alacağınıza karar vermek oldukça zor! Her şeyden önce, bazı terimleri bilmeniz gerekiyor. Onlardan birisi de montür! Montür; yüzük çerçevesi ve taşın yerleştirilme şekli olarak tanımlanabilir. Tektaş yüzük satın almak isteyenlerin önünde farklı seçenekler vardır. Örneğin, yalnızca taşın ön planda olduğu bir model arayışında olanlar ince tırnaklı montürleri tercih edebilirler. Bunun yanı sıra, kalın montürler; taşın ön planda olmadığı yüzük modellerini bünyesinde barındırır. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde dört veya altı tırnaklı montürlerin kadınların favorisi olduğunu söylemek mümkündür.

Tektaş Yüzük Seçimini Etkileyen Hususlar Nelerdir?

Pırlanta; dışarıdan renksiz gibi gözükebilir. Ancak, farklı alt tonlara sahip oluşuyla bilinir. D’den başlayan ve Z’ye kadar uzanan renk seçenekleri mevcuttur. D; görüp görebileceğiniz en beyaz renkli pırlantayı ifade eder. Fakat, bu tür pırlantaları bulmak son derece zordur. H sınıfında yer alan pırlantalar ise daha çok tercih edilir. Uygun fiyatlı tektaş yüzük satın almak isteyenler ise I sınıfına ait ürünlerden yana seçim yapabilirler.

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*