Tivat Nerede, Nasıl Gidilir? Tivat Gezilecek Yerler 2022

Tivat nerede nasıl gidilir
Tivat nerede nasıl gidilir

Kotor Körfezi kıyılarında yer alan Tivat, büyük ölçüde bir liman kenti olması ve farklı devletlerin bayraklarını taşıyan gemileri alması nedeniyle Karadağ’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Aynı zamanda ülkenin hava trafiği görevini de üstlenmektedir. Ülkenin en önemli ikinci havalimanı şehre 4 km uzaklıkta bulunuyor. Turistler için Tivat, sadece coğrafi konumu ile değil, aynı zamanda ılıman iklimi, mükemmel plajları ve ılık yumuşak güneşiyle de çekicidir . Bu yazımızda Tivat nerede, nasıl gidilir ve Tivat’da gezilecek yerler gibi konularda sizlere detaylı bilgiler aktaracağız.

Tivat nerede nasıl gidilir
Tivat nerede nasıl gidilir

10 km uzaklıkta bulunan Kotor ve mükemmel plajlarla ile çevrili. Son zamanlarda, Tivat önemli ölçüde değişti. Buraya modern bir set ve lüks bir marina inşa edildi. Tüm bunlar, bu küçük sahil kasabasının turizm potansiyeli üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 46 km2 alana sahip olan Tivat’ın nüfusu 14.000’dir.

 

Bir kaç yıl önce Tivat, Karadağ’dan gelen yerli turistlerin kendilerini bulduğu bir şehirdi. Yakın zamanda Porto Montenegro limanı, Karadağ’ın en lüks ve pahalı marinası olarak Tivat’ta inşaa edildi. Dünyanın her yerinden zenginlerin, politikacıların ve ünlülerin dinlenmeye geldiği “Porto Montenegro” sayesinde Tivat popüler bir tatil yeri haline geldi. Lüks yatlar ve prestijli restoranlarla ilişkilendirilmeye başlandı.

Ancak Porto Montenegro, şehrin sadece bir kısmı. Bunun yanı sıra, her şeyin çok daha basit, daha demokratik ve daha ucuz olduğu ve geri kalanının çok daha uygun olduğu Tivat’ın bir takım bölgeleri de mevcut. Bu bölgeler uygun tatil imkanları sunmaktadır.

 

Tivat’a Nasıl Gidilir?

Tivat'a nasıl gidilir
Tivat’a nasıl gidilir

Tivat’da Karadağ’ın 2. havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanına İstanbul’dan direkt seferler düzenlenmektedir. Bunun dışında Karadağ’ın herhangi bir şehrinden Kotor üzerinden ulaşım sağlamanız mümkün. Kotor ile Tivat arası yaklaşık 15 dakikalık bir mesefaye sahiptir. Taksi ile ulaşım sağlamak isterseniz Kotor – Tivat arası 20 Euro ödemeniz gerekiyor.

 

Okuyunuz: Budva’ya Nasıl Gidilir

 

Tivat Gezilecek Yerler

Tivat gezilecek yerler
Tivat gezilecek yerler

Tivat gezilecek yerler açısından Kotor ya da Budva kadar zengin sayılmaz. Ancak aşağıdaki yerler ziyaret edilmeye değerdir.

 

Bucha Sarayı

Bucha Sarayı  16. yüzyılda kuruldu. Şehir merkezinde yer almaktadır. Eskiden Bucha ve Lukoviç ailelerinin yazlık konutuydu. Saray depremler nedeniyle defalarca yıkılmış, böylece yeniden inşa edildiği dönemlerin üslupları özgün mimariyle iç içe geçmiştir. Şimdi Bucha’da Barok, Rönesans, Gotik ve Roma-Gotik tarzlarını görebilirsiniz. Saray sinema, tiyatro ve sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

 

St. Mark’s Adası

St. Mark’s Adası veya Stradioti Adası, Tivat’ın en büyüleyici adalarından biridir. 13 yüzyılın 60’larında adaya Tahiti olarak stilize edilmiş eşsiz bir turizm kompleksi inşa edildi. Binada elektrik veya akan su yoktu. Tivat’ın ayrıcalıklı bir özelliği haline gelen tamamen doğal bir kompleksti. Tesis, her gün 100 kişiye ev sahipliği yaparak 1992 savaşına kadar faaliyet gösterdi. Ada şuanterk edilmiş durumda.

 

Gornya-Lastva köyü

Gornja Lastva, Tivat yakınlarında bulunan küçük ve çok şirin bir köydür. Bu, turistlerin şehir dışındaki sakin Karadağ yaşamının lezzetini hissetmeleri için iyi bir fırsat. Gornja Lastva, Vrmach tepesinin yakınında, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu köyden ilk olarak 16. yüzyılda bahsedilmiştir. O döneme ait taş evlerin mimarisi çok iyi korunmuştur. Birçok evde hala taş banklar ve su depolama tankları var.

Tivat şehir parkı

Tivat’taki Şehir Parkı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Birincisi, Przno plajının hemen yanında yer almaktadır, bu nedenle yaz aylarında sıcaktan dinlenmek için en uygun yerdir. İkincisi, toprakları 4 hektardan fazla olduğu için, tüm Güney Adriyatik’teki en büyük botanik parkıdır.

Çiçekler Adası

Çiçekler Adası, tam anlamıyla bir yarımada olan bir adadır. 6. ve 15. yüzyılların en eski tapınakları burada bulunmaktadır. Ortodoks dininde ziyaret edilecek en önemli yerlerden biri.

Genel olarak, Tivat çok sayıda cazibe merkezine sahip değil. Güçlü yönleri havalimanına yakınlığı, yeni bir denizcilik yat kulübü ve birçok iyi deniz ürünleri restoranları vardır.

 

Tivat’da Plajlar Nasıl

Tivat plajları 2
Tivat plajları 2 – Tivat nerede, nasıl gidilir?

Kordon boyunca ve büyük otellerin yakınında bulunan şehir plajlarının çoğunda, denize inmek için beton kaldırım ve merdivenler var. Kuma ve hatta çakıl taşlarına fazla güvenmeyin. Şehir parklarına yakın olan plajlar yüzmek için daha iyi. Kafeler, otoparklar, çeşitli eğlenceler alanları mevcut. Tivat’ın plajları oldukça küçüktür, ancak yoğun sezonda bile boş alan bulmanız mümkün.

 

Okuyunuz: Podgorica Gece Hayatı

 

Tivat’ta Düzenlenen Festivaller ve Etkinlikler

Tivat Festivaller
Tivat Festivaller

Şubat ayında, 40 yıldan beri gelenekselleşen  Mimoza Festivali düzenleniyor. Tivat’da bahar böyle kutlanıyor. Sokaklarda gerçek geçit törenleri düzenleniyor: pirinç bandolar çalıyor, ellerinde kokulu çiçekleri olan insanlar sütunlar halinde şehirde yürüyor.

 

Mayıs ayında iki popüler fastival var. İlki olan “Zhuchenitsa Fest” karahindibaya adanmıştır. Karadağ’da her türlü yiyecek ve içecek ondan hazırlanmaktadır. Festival fuarları sırasında, dinlenmeye gelen turistler bunlardan herhangi birini denemek için eşsiz bir fırsat yakalar. Gençlik Günü 25 Mayıs’a denk gelir ve Tivat’ta kutlanması da adettendir.

 

Yazın ilk ayında Budva’da genellikle uluslararası bir dans festivali başlar. Bu muhteşem prestijli rekabeti izlemek için çoğu Tivat’tan oraya gidiyor (şehirler yakınlardadır, oraya ulaşmak zor değildir).

Tivat için Temmuz, birçok Karadağ’lıyı ve yabancı turisti çeken yelkenli yarışların zamanıdır. Aynı ay içerisinde performanslar, konserler ve çeşitli sergilerin yer aldığı bir tiyatro festivali düzenlenmektedir. Komşu Cetinje’de, Lovcen serpantin yolu üzerinde bu saatte dağ arabası yarışları düzenleniyor.

 

Ağustos, Karadağ’ın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan “Bokeli Gecesi” ile ünlüdür. Bu renkli tatil sırasında gece koyunun karanlık sularında yüzen bir tür süslü tekne geçit töreni düzenlenir. Bu festival, Kotor Körfezi’nin kenarında, Tivat’a sadece 15 km uzaklıkta bulunan Kotor şehrinde gerçekleşiyor ve oraya gitmek sorun olmayacak: normal otobüsle bile yolculuk 20 dakikadan az sürüyor.

 

Tivat Nerede, Nasıl Gidilir? Tivat Gezilecek Yerler ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizde görüşlerinizi yorumlar bölümünden paylaşıp destek olabilirsiniz.

 

kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Tivat

Semih S. hakkında 75 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*