Tivat’tan Budva’ya nasıl gidilir?

Tivat'tan Budva'ya Nasıl Gidilir
Tivat'tan Budva'ya Nasıl Gidilir

Tivat ile Budva arası mesafe  yaklaşık 25 km’dir. Tivat’tan Budva’ya gitmek için bir takım seçenekleriniz mevcut. Otobüs, taksi, araç kiralama ve bir takım seçenekleri kullanabilirsiniz. Tüm bu seçenekleri alt başlıklar halinde detaylı olarak anlattık.

Tivat'tan Budva'ya Nasıl Gidilir
Tivat’tan Budva’ya Nasıl Gidilir

Birçok turist için, Karadağ ile tanışma olayı ilk Tivat Uluslararası Havaalanı’ndan başlar. Tivat şehri, Adriyatik Denizi kıyısında yer alır ve ülkenin tüm sahil beldelerini birbirine bağlayan ana karayolu (Adriyatik Karayolu) ile geçilir. Tivat’tan Budva’ya giden rota da bu otoyol boyunca uzanıyor. Aralarında 20 km mesafe bulunmaktadır. Tivat’tan Budava’ya gitmenin maliyeti ise sizlerin tercihine bağlıdır.

Mevcut seçenekleri daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

 

Tivat’tan Budva’ya otobüsle Gitmek

Otobüs ile Gitme Seçeneği
Otobüs ile Gitme Seçeneği

Artıları : Otobüs en ucuz seçenektir. Gezinin maliyeti sadece 5 avro. Otobüs durağı havaalanına 200 m uzaklıktadır.

Eksileri : Otobüsler yarım saatlik aralıklarla çalışır, bu nedenle hemen binip gitmek her zaman mümkün değildir. Geceleri çalışan otobüs yoktur, bu nedenle gece uçuşlarındaki yolcuların bu seçeneği kullanmaları mümkün değildir. Kısa mesafeye (20 km) rağmen Tivat’tan Budva’ya otobüsle gitmek yaklaşık 40-60 dakikanızı alacaktır. Büyük boy / standart dışı bagaj taşımak zor olabilir. Bagaj ücreti 1-2 Euro arasında değişir. Otobüs, çok sayıda yolcu alması nedeniyle havasız olabilir.

 

Ticari servis ile Tivat’tan Budva’ya Gitmek

Ticari Servis Seçeneği
Ticari Servis Seçeneği

Artıları : Servis ücreti de düşüktür.  Kişi başı yaklaşık 4 Euro. Servis ile  Budva’ya ulaşmanız 40 dakikadan fazla sürmez.

Eksileri : Servisler günde 2-3 kez çalışır. Bu yüzden durum başarısız olursa uzun süre bekleyebilirsiniz. Otobüs durağı Tivat şehrinde, havalimanına yaklaşık 1 km uzaklıkta. Havalimanından şehre ulaşım (taksiler hariç) olmadığı için valizlerinizi elinizde taşımanız ve otobüs durağına kadar yürümeniz gerekecek. Bu küçük şehirde bile bir taksi en az 10 avroya mal olmakta ve bu çok kârlı sayılmaz. Gece varışlı uçak seferleri mantıklı gibi durmuyor.

Okuyunuz: Budva Gece Hayatı ve Kulüpleri

Tivat’tan Budva’ya Taksi ile Gitmek

Taksi Kullanmak
Taksi Kullanmak

Artıları : Bir taksi için uzun süre beklemenize gerek kalmaz. Taksiler günün her saati havaalanında görev yapmaktadır. Tivat’tan Budva’ya günün her saatinde taksiyle gidebilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 20-30 dakika olacaktır.

Eksileri : Ana dezavantaj, fiyattır. Taksi hizmetleri, otobüs ve servis biletlerinden çok daha pahalıdır. Ek olarak, taksi şoförleri turist gördüklerinde daha yüksek fiyat çekme eğilimindedirler. Kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Gece gezileri, günübirlik gezilerden çok daha pahalıdır. Yani gece tarifi mevcut. Genel olarak taksiyle Tivat’tan Budva’ya gitmek 18-60 Euro arasında değişiyor. En uygun ve ideal fiyat 20-25 Euro’dur.

Seyahat tavsiyesi olarak Taksiden tasarruf etmenin birkaç yolu vardır.

1) Şehir otobüsü durağına yürüyebilir (havalimanından 1 km uzaklıkta) ve oradan taksiye binebilirsiniz . Fiyat havalimanındaki taksicilerden daha ucuz olacaktır.

2) Varıştan hemen sonra bir taksiye binmek için acele etmeyin. Ancak  sizinle birlikte aynı uçakta gelen tüm insanların  dağılmasını  ve koşuşturmanın azalmasını bekleyin. O zaman havalimanında yolcuları “kapmak” için seçeneği olmayan taksi şoförleri pazarlık yapmaya ve fiyatı düşürmeye daha istekli olacaktır.

3) Daha önce kilometre başına ve yolculuk başına fiyatını öğrenmiş olduğunuz bir taksi durağını arayabilir ve havaalanında bir araba sipariş edebilirsiniz.

 

Transfer Firmaları ile Gitmek

Vip Minibüs Seçeneği
Vip Minibüs Seçeneği

Artıları : Transfer aynı taksi gibi olduğundan ve sadece rezervasyon yapıldığından, avantajları da benzer olacaktır. Turistler doğrudan havaalanı salonunda bir tabela ile karşılanabilir. Varıştan sonra, taşıma için bekleme süresi sıfıra indirilir. Yolculuk 20-30 dakika sürer ve en rahat koşullarda gerçekleştirilir. Bir diğer önemli artı da turist seyahat için ödeyeceği fiyatı önceden bilir (hizmet için rezervasyon yapılırken müzakere edilir). Tivat’tan Budva’ya günün herhangi bir saatinde transfer mümkündür. Transfer seçeneği özellikle büyük gruplar halinde seyahat edenler için önemlidir. Bu durumda, grupların birbirinden ayrılmasına gerek yoktur. Tüm grup, bir taksi kiralamış gibi konforlu  bir şekilde VİP minibüsle ayrılacaktır.

Eksileri : Eksiler arasında, otobüs veya servisle yapılan bir yolculuğa kıyasla bu seçeneğin yalnızca yüksek maliyeti söz konusu olabilir. Ancak 4-5 kişilik bir grupla seyahat edilmesi durumunda, bu maliyet önemsizdir. Önceden bir transfer firması ile anlaşmanız gerekir. Böylece her açıdan uygun bir araba sizin için gelir. Aceleyle taksi arayan ve etraftaki tüm taksiler için mücadele eden bir turist olmazsınız. Bu durumda, transfer konusunda kendinizi şanslı hissedersiniz. 

Okuyunuz: Budva’ya Nasıl Gidilir Tüm Seçenekleri

Kiralık araçla Tivat’tan Budva’ya Gitmek

Araba Kiralamak
Araba Kiralamak

Artıları : Araba kiralayan bir turist, ne zaman gideceğini, ne kadar hızlı gideceğini, mola verip vermeyeceğini gibi durumları kendi belirler. Klima, navigasyon ve çocuk koltukları olan konforlu ve ferah arabalar kiralayabilirsiniz. Günün her saati araç kiralamak mümkün. Arabayı sadece Tivat’ta değil, Karadağ’ın diğer şehirlerinde de iade edebilirsiniz. Günlük araç kiralama ücreti, bir taksi yolculuğuyla aynıdır. Bu yüzden Karadağ da gezmeyi planlayan tatilciler arasında araç kiralama büyük talep görmektedir.

Havaalanından kalacağınız otele gitmek ve sonraki tüm geziler, mağazalar , kafeler, turistik yerler vb. taksiden tutmaktan birkaç kat daha ucuza maal olacaktır. Tabi otobüs ile gitmeye göre de daha konforlu olacak. Tivat hava limanında rent a car bulmanız mümkün. Sözleşme hazırlama prosedürü basit ve anlaşılırdır. Bu seçenek aileler, evli çiftler ve küçük gruplar halinde seyahat edenler (4-5 kişiye kadar) tarafından büyük talep görmektedir. Herhangi bir yolcu kapasitesi, sınıfı ve türü için araç kiralayabilirsiniz. Küçük arabalar ve SUV’lar en çok talep görenler arasında yer alır.

Eksileri : Kiralama hizmetlerinin büyük popülaritesi göz önüne alındığında, önceden bir araba rezervasyonu yapmak daha iyidir. Çünkü yüksek turizm sezonunda fiyat ve konfor açısından en uygun seçenekler mevcut değildir. Bir diğer konu ise Karadağ’ın yolları oldukça zorludur, bazen tehlikelidir (bu dağ kıvrımları için geçerlidir). Bu nedenle acemi sürücülerin araba kiralaması  tavsiye edilmemektedir.

Özetlemek gerekirse: Tivat’tan Budva’ya farklı şekillerde gidebilirsiniz . Önemli olan konfor ve fiyat açısından ölçeklendirmek. Daha detaylı bilgi için yorumlar bölümünden bize yazabilirsiniz.

Semih S. hakkında 78 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

3 yorum

  1. Merhabalar, anlatımınız çok sade bu yüzden birkaç soru sormak istiyorum. Tivat havalimanından otobüs durağına yürünebilir mi? Kotor Perast Budva Sveti Stefan arasında toplu taşıma ile kolay gezilebilir mi? Günübirlik veya birkaç gün için baktığım turlar ya çok pahalı ya da tek başına gezenler için avantajlı değil. 2023 1 Mayıs için baktığımda da sanırım 1/2/3 Mayıs resmi tatil. Bu tarihlerde yolculuk yapmak sanırım mantıklı değil.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*