Tivat’tan Podgorica’ya Nasıl Gidilir?

Tivat'tan Podgorica'ya nasıl gidilir

Tivat ile Karadağ’ın başkenti Podgorica arasındaki mesafe 87 km ( en kısa mesafe) veya 95 km’dir (en uzun mesafe). Şehirler arasında demiryolu bağlantısı bulunmadığından Tivat’tan Podgorica’ya sadece karayolu ile gidebilirsiniz. Yolculuğun süresi, konforu ve maliyeti, seçilen ulaşım türüne bağlı olacaktır. Bu yazıda Tivat’tan Podgorica’ya nasıl gidilir diyenler için tüm detayları aktaracağız.

 

Tivat’tan Podgorica’ya Otobüsle Gitmek

Otobüs ile Gitme Seçeneği
Otobüs ile Gitme Seçeneği

Artıları : Direkt otobüsler Tivat ve Podgorica arasında çalışıyor. İnip herhangi bir servise tekrar binmenize gerek yok. Gezinin maliyeti düşük  8-10 Euro arasında değişiyor.

Eksileri : Yol

oldukça uzundur: en kısa mesafe 100-130 dakika, en uzun mesafede ise 120-150 dakika. Otobüsler yol boyunca durur, bu da yolculuk süresini uzatır. Otobüs durağında bir otobüs için bekleme süresi 30-60 dakika arası olabilir. Havaalanından hemen Podgorica’ya gitmeyi planlayanlar , otobüs durağına yaklaşık 1 km yürümek veya taksiye binmek zorunda kalacaklar (bu ek maliyetler anlamına gelir). Otobüsler 22:00 – 05:00 saatleri arasında çalışmamaktadır. Otobüsler pek konforlu sayılmaz.

 

Tivat’tan Podgorica’ya taksi ile Gitmek

Taksi Kullanmak
Taksi Kullanmak

 

Artıları : Taksi sizi otobüsten daha hızlı bir şekilde Podgorica’ya götürür (yaklaşık 90 dakika içinde). Yol boyunca mola verilmez ve seyahat koşulları genellikle çok daha rahattır.

Eksileri : Tivat’tan Podgorica’ya taksi yolculuğu çok pahalıya mal olacaktır  (yaklaşık 70-120 avro). Birçok tatil beldesindeki taksilerin ana sorunu, özellikle yerel halk tarafından gelen tavan fiyat talebidir. Pazarlığa alışkın olmayanlar seyahat için fahiş fiyatlar ödeyebilirler. Gece tarifesi, gündüz tarifesinden 2 kat daha yüksektir.

 

Tivat’tan Podgorica’ya Vip Araçla Gitmek

Vip Minibüs Seçeneği
Vip Minibüs Seçeneği

Artıları : Tivat’tan Podgorica’ya önceden rezerve edilmiş bir Vip araç, baş ağrısı ve fazla ödeme olmadığı anlamına gelir. Gezinin tüm masrafları önceden tahmin edilir düzeyde olur, ne kadar ödeyeceğiniz, hangi arabayı alacağınız vb gibi. Yolculuk yaklaşık 90 dakika sürecektir. Vip transfer seçeneği özellikle büyük turist grupları için faydalıdır. Bu durumda kişi başı maliyet düşecektir.

Eksileri : Tivat’tan Podgorica’ya VİP transfer için ortalama fiyat 60 Euro’dur (araba), bu bir otobüs yolculuğunun maliyetinden 7-10 kat daha yüksektir. Önceden bir transfer (özellikle büyük bir turist grubu için) rezervasyonu yaptırmak gerekiyor. Çoğu şirket ön ödeme isteyecektir. Planlarınız değişirse, bu para iade edilmez.

 

Kiralık araba ile Tivat’tan Podgorica’ya Gitmek

Araba Kiralamak
Araba Kiralamak

Artıları : Kiralama hizmeti Tivat’ta yaygın olarak gelişmiştir, doğrudan havalimanında veya şehirdeki herhangi bir yerde araba kiralayabilirsiniz. Kayıt prosedürü basit, hızlı ve anlaşılırdır. Geniş bir araba yelpazesi, her bir durum için en uygun seçeneği bulmanızı sağlar.  Örneğin, genç gezginler için küçük bir araba, büyük bir aile için bir minivan, dağlara ve doğa rezervlerine seyahat etmeyi planlayanlar için bir SUV. Günlük kiralama maliyeti (5 yaşından büyük olmayan, klima, navigasyon, çocuk koltuğu ve konforlu bir yolculuk için ihtiyacınız olan her şey sahip 5 koltuklu sıradan bir arabayı alabilirsiniz) yaklaşık 30 Euro’dur. Bu da bir taksi yolculuğu veya transfer hizmetinin yarısı kadardır.

Yabancı bir sürücünün Karadağ yollarına henüz aşina olmadığı ve yerel sürücülerden biraz daha yavaş hareket edeceği göz önüne alındığında, kiralık bir araçla 100-110 dakikada Podgorica’ya ulaşabilirsiniz . Kiralık bir araba, tatiliniz boyunca ülke içinde herhangi bir gezi rotasını aksatmadan gezmek ve tasarruf etmek için harika bir fırsattır.

Eksileri : Sezon zamanında, küçük araçlara yani otomobillere ulaşmak biraz zor olacaktır yoğunluktan dolayı. Sizi genellikle daha pahalı seçenekler bekliyor olacak. Bu nedenle, önceden bir araba rezervasyonu yaptırmak daha mantıklıdır.

Okuyunuz: Tivat Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi

Editör Yorumu:

Tivat konumundan Podgorica konumuna gitmenin en ucuz yolu otobüs kullanmaktır . Değer açısından ikinci sırada kiralık bir araç olacak. Bunu taksi ve transfer seçenekleri izliyor.

Yolculuk süresi önemli ise taksi ve transfer en avantajlı seçenek. Kiralık araç ikinci sırada  ve bu konuda otobüs en yavaş seçenek olacaktır.

Genel olarak, kiralık bir araba, Karadağ’da ulaşım aracı olarak tartışmasız  en mantıklı seçenek. Bu seçenek özellikle yalnız seyahat etmeyenler için faydalıdır. 30-40 avro (4 kişilik bir aile için günlük kişi başı yalnızca 7-10 avro olacaktır ve her yeri keşfederek istediğiniz yönde seyahat edebilirsiniz. Taksiler için tekrar tekrar fazla ödeme yapmanın veya uzun (ve rahatsız edici) otobüs yolculuklarında zaman kaybetmenin bir anlamı yok. Araç kiralama hizmetleri Karadağ’da popüler ve talep görüyor, aktif olarak zaman geçirmek ve çeşitli turistik yerleri ziyaret etmek isteyenler için uygundur. Önceden rezervasyon yaptırmak sizin için en mantıklı seçenek olacaktır.

Tivat’tan Podgorica’ya nasıl gidilir ” diyenler için tüm detayları anlattık. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsibiz.

 

Semih S. hakkında 20 makale
Merhabalar Semih Ben.Yılın her 2 ayı tatil ve iş amaçlı Karadağ da bulunuyorum.Karadağ'a yerleşmek veya tatil yapmak isteyenlere yardımcı olmak adına bu siteyi kurdum.Yazılarımı beğendiyseniz paylaşmanız veya yorumda bulunmanız beni memnun edecektir.Karadağ da karşılaşmak dileğiyle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*